Základní informace

oddělení 3603 - Retailové finanční služby a ochrana spotřebitele
oddělení 3603 - Retailové finanční služby a ochrana spotřebitele

Vydáno

Aktualizováno 13. 2. 2015
  • Penzijní systém - zveřejněny přílohy ke stažení

Penzijní systém v České republice

Penzijní systém

Od ledna 2013 se penzijní systém v České republice sestává ze tří pilířů. Kromě povinného I. pilíře mohou lidé vstupovat do II. penzijního pilíře – důchodového spoření - a také reformovaného III. penzijního pilíře – doplňkového penzijního spoření.

Penzijní systém v ČR

Zdroj: MF

Dokument ke stažení - Penzijní systém v ČR (.PDF, 77 kB)

K 1. lednu 2013 došlo k transformaci penzijních fondů, které do té doby poskytovaly penzijní připojištění (viz obrázek níže). Došlo tak k oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku penzijního fondu (zjednodušeně od majetku akcionářů) a penzijní fondy se přeměnily v penzijní společnosti. Tyto nové penzijní společnosti spravují důchodové fondy důchodového spoření (II. pilíře), účastnické fondy doplňkového penzijního spoření (III. pilíře) a transformovaný fond, který rovněž patří do III. pilíře.

Transformované fondy vznikly převedením majetku účastníků penzijního připojištění z penzijního fondu.

Transformované fondy

Zdroj: MF

Dokument ke stažení - Transformace penzijních fondů (.PDF, 110 kB)

Právní rámec

Tato část obsahuje přehled vybraných právních předpisů ČR a EU a jiné dokumenty a informace vztahující se přímo k regulaci penzijních produktů.

Uvedená znění právních předpisů a dalších legislativních aktů jsou zněním pro informaci. Jejich autentická znění lze nalézt ve Sbírce zákonů České republiky, Úředním věstníku Evropské unie nebo Věstníku České národní banky.

Zákony:

I. pilíř

II. pilíř

III. pilíř

Vyhlášky a nařízení vlády: